Log in
Modevisning med mingel och försäljning
Skrivet av urbanlife.se   
2010-10-21 20:07

image001Söndag 31 oktober kl 15.00 på Just Africa

Föreningen AlfaBeta-Africa visar och säljer kläder sydda av Yat ( bild vänster: Designer och 
tidigare medarbetare på 
Just Africa) och andra skräddare i Guinea. Vinsten från försäljningen går oavkortat till AlfaBeta-Africas skolprojekt för flickor i Guinea.

AlfaBeta-Africa är en partipolitiskt och religiöst obunden ideell förening grundad i januari 2007. I flickskolan i Guinea går för närvarande 40 flickor i åldrarna 10 till 16 år. Flera av dem är föräldralösa och de arbetar som barnflickor och hembiträden utan lön i de familjer där de bor. De utför sitt arbete före och efter skoldagen. De yngre lär sig läsa och skriva. De lite äldre har förutom läs- och skrivundervisning också yrkesutbildning i sömnad.


På skolan arbetar idag två lärare från byn. Skolan står för allt skolmaterial, böcker och tyger. Flickorna har även fått sin skoluniform från skolan.
Många fler flickor vill gå i skolan och AlfaBeta-Africa vill hjälpa till att starta nya skolklasser varje år.

image002Kan du inte komma, men vill ändå stötta skolprojektet i Guinea? Vänligen kontakta AlfaBeta-Africa på Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Just Africa
Södermalmstorg 4
116 45 Stockholm
www.justafrica.se
 

Kommentarer  

 
0 #1 J 2011-11-17 18:02
Har de läxor i den skolan. Måste vara jättejobbigt för dem om måste arbeta också.
Citera
 

Lägg till kommentar


Säkerhetskod
Uppdatera